Nu har du chansen att vara med i SVT:s succé-serie Eagles! Produktionsbolaget söker nämligen nya skådespelare till säsong 3.
”In och sök med er innan @johannanordstrm kniper alla roller!!”, skriver Eagles-stjärnan, Edvard Olsson, på Instagram.
Förutom komikern, Johanna Nordström, försöker Edvard dessutom att övertala sina gamla hockeykompisar i NHL att söka.
Är du den de söker?
Filmteamet söker främst mindre talroller och avancerade statister i blandade åldrar. Läs mer här för att se vilka roller de söker. Inspelningen kommer att ske i Oskarshamn och Stockholm under september och oktober 2020.
Så söker du en roll
Matchar du någon av rollerna och är intresserad av att söka? Kul! Skicka in en video (ett så kallat self-tape), där du presenterar dig med namn, din ålder, var du bor och om du har någon erfarenhet av skådespeleri. Tips! När du spelar in videon, sätt kameran på ett stativ eller be en kompis eller en familjemedlem att filma dig. Deadline är 31 augusti. Här kan du söka rollen.

Edvard Olssons och regissörens bästa skådistips
Edvard Olsson, som fick sitt stora genombrott i Eagles, avslöjar sina bästa skådis-tips för FRIDA :
”Ta flera olika tagningar och skicka in den videon som du blir mest nöjd över. Och försök att vara så avslappnad som möjligt!”
Eagles regissör, Carl-Petter Montell, passar också på att dela med sig av fler peppiga tankar:
”Luras inte av dina egna tvivel. Tänk inte ‘jag kommer aldrig få en roll’ eller ‘mig är de nog inte intresserade av’. Vi är intresserad av alla sorters människor!”
Läs mer:
Se Edvard Olssons oklippta hångelscen i Eagles: ”Fick kritik för min kyssteknik”