| trött |
|
Nothing ever happens.
juli 2009 (4 inlägg)
den 30 jul 19:07
Prinsessa-filmen
Jag kollade på filmtips-sidan Moviezine för några dagar sen på vilka filmer som ska komma på bio i höst. En film som jag verkligen vill se är den svenska filmen "Prinsessa". Den handlar om 18-åriga Maja. Hon gillar att spela teater och drömmer om att bli en känd skådespelare, men det tycks vara svårt eftersom Maja är överviktig och inte någon som anses som cool. Men på något sätt ska hon försöka uppnå sina drömmar och bli den hon vill vara.
Filmen verkar jätteintressant. Jag personligen tycker att svenska ungdomsfilmer är riktigt bra oftast, så den här blir något att kolla in. Filmen är regiserad av Teresa Fabik, hon som regiserade Hip hip hora, så förhoppningsvis har hon gjort ett bra jobb. Filmen har biopremiär den 11 september.
den 17 jul 22:20
Harry Potter och halvblodsprinsen.
Jag har precis kommit hem från bion. Jag tyckte den var riktigt bra faktiskt!! Åsikterna kan variera, men jag tyckte att den innehöll det mesta; spänning, inlevelse, bra skådespeleri och inte minst en rättvis återskapning av boken. Precis som många andra har sagt är att man skrattar många gånger åt filmen (positivt alltså). Min personliga favorit är när Ron får sig en portion av kärleksdrycken (ni som har sett filmen förstår), det är riktigt kul.
Så se den allihopa därute! Den är verkligen bra!
den 16 jul 10:57
:)
Bland det bästa som finns är när man lär sig nya saker och utvecklas.
För kanske ett år sen försökte jag vara som alla andra. Men nu har jag insett magin att vara sig själv. Det känns så himla härligt! Jag tycker att man har rätt att visa världen vem man verkligen är. Och det är ganska lätt att stå upp för sig själv om man tänker efter, om någon säger typ: "öh, det där suger", då säger man bara: "hah, kul för dig. Jag är den jag är." Något som jag råkade ut för var att man låtsades gilla vissa saker bara för att folk skulle gilla en, men för det första mår man inte bra av att låtsas. Så jag började säga vad jag egentligen tyckte om saker. Acceptera varandras olikheter. Var er själva allihopa därute, man mår bra av det!
den 16 jul 10:47
The Strokes <33
Jag gillar verkligen bandet The Strokes!
De spelar mest indierock. Jag började lyssna på dem för ungefär tre veckor sedan, och nu är jag helt galen i dem!! Jag blir glad av deras musik :) Jag har läst någonstans att de ska släppa en ny skiva snart, hoppas hoppas!! <3 Lite fakta om The Strokes: -Bildades 1999 i New York -Medlemmar: Julian Casablancas (sång), Nick Valensi (Gitarr), Albert Hammond Jr. (Gitarr), Nikolai Fraiture (Bas) & Fabrizio Moretti (Trummor) -Album: Is this it 2001 Room of fire 2003 First impressions of earth 2006 Ett nytt album på G, ska släppas 2010
|