Frida-Beatrice
Ingen status
glassig
Profil
Blogg
Bilder
Vänner
Frida-Beatrices blogg!
Bloggbeskrivning
april 2012 (21 inlägg)
den 30 apr 09:28
Oväntat hundbesök
Den här lilla krabaten, boxern Kenzo, var på kollo hemma hos oss i lördags. Han gillade det här fårskinnet och sov den mesta av tiden. Boxer verkar vara en väldigt trevlig hundras, även om jag själv skulle vilja ha en vovve i en något mindre storlek. Om jag nu någonsin får en jycke ...

Kram, Bea
1 kommentar »
den 29 apr 20:13
Underbara helg
Vilken härlig helg det har varit! Vi har haft kompisar över på middag, hälsat på vår familjemedlem som ligger på sjukhus och fått den goda nyheten att hon får åka hem, och så har jag suttit på en uteservering för första gången det här året. Jag träffade min kompis Sara (på bilden) som bor i Norge och försökte locka hem henne. Det gick inget vidare, vi bestämde att jag ska åka och hälsa på henne snart i stället och det ska också bli kul. Toppa detta med några bra Louis Theroux-dokumentärer, popcorn, solsken och annat jag gillar så har du min helg i ett nötskal. Det är inte mycket jag kräver för att jag ska känna att livet är himla fint. Det enkla är oftast det bästa.

Kram, Bea
1 kommentar »
den 27 apr 09:48
En vårkväll i Stockholm
Igår hade jag en väldigt rolig kväll. Dåligt väder, men sol i sinnet! Först var jag hos Marre på salong Bangs och fick håret tvättat och stylat med TRESemmés nya produkter. Sedan poppade jag och min kompis Pearl vidare till hårföretaget Aussies event, där de bjöd på fina lila cakepops. Avslutade kvällen på en restaurang som heter Pontus. Jag har tidigare tyckt att det stället är sjukt överskattat, men middagen vi åt igår var en av de bästa på väldigt, väldigt länge.

Kram, Bea
3 kommentarer »
den 26 apr 10:44
Nya FRIDA ute nu!
Idag landar den här godbiten i butik. Hela 84 (!) sidor med allt som du älskar - kändisar, mode, skönhet, posters, kompisknep och kärlek.

Dessutom får du andra delen av samlarpostern på One Direction och en megaposter på Justin Bieber. Åh, jag tycker att den här tidningen är så himla bra och hoppas verkligen att du också ska tycka att den är grym.

Kram, Bea
1 kommentar »
den 25 apr 15:58
Kattenmusentiotusen ...
Har ni sett de här kompisarna? De älskar att ligga och gosa, även om det är mer vanligt att katter brukar jaga små gnagare. Dagens sötaste!

Min låtsasmamma hade en hund och en katt förut som var bästa kompisar. När katten fick ungar var det hunden som höll ordning på alla små kattungar, för han trodde att han var pappa.

Usch, nu fick jag akut längtan efter en hund. Igen.

/Bea
0 kommentarer »
FRIDAmedlem
Användarnamn
Lösenord
Bli FRIDAmedlem nu! »
Kan du inte logga in eller glömt lösenordet? »
Kändisar
Hallå där, Ulrik!
I höst kommer du att kunna följa Ulrik Munther i hans egen webbserie Big in Japan på SVT Play... Läs vidare »
Kändisar
2013:s hetaste it-girls!

En del får konsertlokaler att koka, andra startar trender som vardagssyssla. Vad som kännetecknar ... Läs vidare »